ابزار مدیریت رمزعبور چیست و چگونه عمل می‌کند؟

1401/11/26 - نویسنده: زارع تک

مقدمه

امروزه اینترنت فضای بسیار متفاوتی نسبت به یک دهه پیش از خود دارد. در گذشته تعداد افراد بسیار کمی از آن استفاده کرده و از سایت‌های مختلف بازدید می‌کردند اما اکنون در مدت کوتاهی شما از بیش از ده‌ها وب‌سایت منحصربه‌فرد بازدید می‌کنید و حتی در آن‌ها حساب کاربری ایجاد می‌کنید. ممکن است شما 20 حساب کاربری فعال داشته باشید و رمز عبورهای مختلفی برای آن‌ها استفاده کنید. بنابراین مدیریت رمزعبورهایتان مثل قبل، کار راحتی نیست. با استفاده از ابزارهای کاربردی به نام مدیریت رمزعبور و یا پسورد منیجر، می‌توانید رمزعبورهای خود را مدیریت کنید که در ادامه با این ابزار بیشتر آشنا خواهید شد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • ابزار مدیریت رمزعبور چیست و چگونه عمل می‌کند؟
  • مزایای مدیریت رمزعبور یا پسورد منیجر چیست؟
  • آیا ابزار مدیریت رمزعبور امن هستند؟

 

ابزار مدیریت رمزعبور چیست و چگونه عمل می‌کند؟

در واقع ابزار مدیریت رمزعبور، یک ابزار جانبی و کاربردی است که رمزعبورهای شما را در امن‌ترین حالت ممکن نگه می‌دارد. در این ابزارها می‌توانید آدرس سایت‌ها، نام کاربری و رمزعبور حساب‌های خود را ذخیره کرده و در صورت نیاز، به آن‌ها دسترسی داشته باشید. این ابزار معمولا برای افرادی کاربردی است که در هر مکانی از اینترنت استفاده کرده و ممکن است رمزعبور خود را فراموش کنند. در صورت استفاده از یکی از نرم‌افزارهای رایج مدیریت رمزعبور، می‌توانید اطلاعات حساب کاربریتان را در مکان‌های مختلف به ویژه مرورگرها، بر روی آن ایمپورت کنید. نرم‌افزار مدیریت رمزعبور این امکان را به شما می‌دهد تا رمزعبور برای حساب جدیدتان ایجاد کنید و یا رمزعبور را که دیگر به آن نیاز ندارید حذف کنید.

 

مزایای مدیریت رمزعبور یا پسورد منیجر چیست؟

  • عدم نیاز به حفظ رمز عبور:

با استفاده از چنین ابزاری دیگر نیازی به حفظ انبوهی از رمزعبورهای پیچیده و سخت نیست بلکه فقط کافی است رمزعبور پسورد منیجرتان را به خاطر بسپارید.

  • تولید رمزعبورهای جدید به صورت خودکار:

با استفاده از ابزارهای مدیریت رمزعبور، می‌توانید رمزعبورهای قدرتمندی که شامل یک‌سری حروف الفبایی که قابل حدس زدن نیستند و به طور تصادفی و طولانی تولید می‌شود، بگذارید و همچنین مدیریت رمزعبورهای تولید شده نیز توسط خود این ابزارها صورت می‌گیرد.

  • هشدار فیشینگ و جلوگیری از سرقت اطلاعات:

فیشینگ یک نوع حمله سایبری است که در بیشتر مواقع از طریق ایمیل صورت می‌گیرد، سارق برای این‌که اطلاعات شما را سرقت کند، از یک صفحه مشابه قابل اعتماد، شما را فریب می‌دهد و می‌خواهد اطلاعات شخصی‌تان را در آن وارد کنید اما در صورتی که از ابزارهای مدیریت رمزعبور استفاده کنید، پسورد منیجرتان به صورت خودکار اطلاعات شما را در فیلدها پر نخواهد کرد چون جعلی بودن صفحه را تشخیص می‌دهد.

  • کمک به ذینفعان در هنگام مرگ:

به این مزیت وصیت‌نامه دیجیتالی گفته می‌شود. خانواده، بستگان، دوستان شما و یا هرکسی که دارایی‌های شما را مدیریت می‌کند، بعد از مرگتان می‌تواند به رمزعبورهای شما دسترسی داشته باشد.

  • صرفه جویی در وقت و زمان:

ابزارهای مدیریت رمزعبور علاوه بر اینکه رمزعبورهای شما را نگه‌داری می‌کنند، می‌توانند در هنگام خریدهای آنلاین و دیگر فعالیت‌های شبیه به آن، اطلاعات شخصی دیگری مانند: اطلاعات آدرس، کارت‌های اعتباری  را در خود نگه دارند و در زمان و وقت شما  بسیار صرفه جویی شود.

  • همگام سازی پسورد منیجر در سیستم عامل‌های مختلف:

نگه‌داری رمزعبورهای شما در ابزارهای مدیریت رمزعبور در یک فضای ابری است که دسترسی به آن از طریق هر نوع سیستم عاملی مانند: مک، ویندوز و یا گوشی‌های همراه امکان پذیر است و به راحتی می‌توانید به رمزعبورهای خود دسترسی داشته باشید. به طورکلی دسترسی به ابزارهای مدیریت رمزعبور بدون در نظر گرفتن پلتفرم خاصی، ممکن است.

  • محافظت از هویت کاربران:

مهم‌ترین مزیت استفاده از ابزارهای مدیریت رمزعبور، محافظت از هویت کاربرانش است. مدیریت رمزعبور به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا برای سرویس، برنامه و یا هر سایتی رمزعبور منحصر‌به‌فردی داشته باشد که این نکته امنیت حساب‌هایتان را افزایش می‌دهد. در صورتی که هکری به یکی از رمزعبورهای شما دسترسی پیدا کند؛ دسترسی به سایر حساب‌ها و اکانت‌های دیگر شما را کاهش دهد.


بیشتر بخوانید: معرفی الگوریتم‌های گوگل

 

آیا ابزار مدیریت رمزعبور امن هستند؟

عده‌ای از مردم این باور غلط را دارند که نباید تمامی رمزعبورهای خود را در یک مکان قرار داد، در صورتی که استفاده از رمزعبورهای تکراری در حساب‌های مختلف، بهتر است. ممکن است نرم‌افزار مدیریت رمزعبور دچار حمله سایبری شود اما احتمال آن خیلی کم است و به انتخاب رمزعبور برای حساب کاربری در نرم‌افزار مدیریت رمزعبور بستگی دارد. هر چه قدرت و امنیت رمزعبور بالاتر باشد، امکان دسترسی هکرها به حساب شما کاهش می‌یابد. بسیاری از نرم‌افزارهای مدیریت رمزعبور برای ذخیره رمزعبورها از سرورهای مختلف استفاده می‌کنند که در هنگام حملات سایبری به یک سرور، دیگر سرورها آلوده نشوند. نرم‌افزارهای مدیریت رمزعبور با استفاده از الگوریتم‌های بسیار پیچیده حساب کاربری شما را رمزنگاری می‌کنند و تا زمانی که رمز عبور صحیح وارد نشود، امکان دسترسی به اطلاعات کاربری خود را ندارید. در نتیجه رمزعبورها به هیچ عنوان در آن‌ها به صورت متن ساده ذخیره نمی‌شوند.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با ابزار مدیریت رمزعبور آشنا کنیم. با استفاده از این ابزار، به جای این‌که تمامی رمزعبورهای پیچیده و سخت را به خاطر بسپارید، می‌توانید همه‌ی رمزعبورهای خود را به صورت ایمن در یک مکان برای دسترسی آسان ذخیره کنید. کلام آخر آن که اگر به خاطر سپردن رمزعبورهایتان برای شما کاری دشوارو امنیت آن‌ها برای شما خیلی مهم است ما به شما ابزار مدیریت رمزعبور و یا پسورد منیجر را پیشنهاد می‌کنیم. تیم زارع تک تلاش می‌کند تا شما را با به‌روز ترین امکانات موجود در حال حاضر آشنا کند تا شما بیشترین بهره را از آن دریافت کنید.

 

نظر بدهید