توسعه وب چیست و Web Developer شامل چه تخصص‌هایی می‌شود؟

توسعه وب چیست
1401/08/05 - نویسنده: فهیمه قائمی

اگر بخواهیم به زبان ساده از توسعه وب و وظایف توسعه‌دهنده‌ وب برایتان توضیح دهیم، باید بگوییم هرگاه در مرورگر وب کامپیوتر خود، آدرس سایت یا همان URL  را وارد می‌کنید و کلید Enter  را می‌زنید، بلافاصله وب سایتی مرتبط با موضوع مورد نظر شما برایتان بارگذاری می‌شود، حالا شما صفحه‌ای را می‌بینید که ساختاری بسیار منظم دارد. افرادی که مسئولیت فراهم آوردن این صفحه را دارند، توسعه دهنده وب یا  Web Developer خوانده می‌شوند.

به طور خلاصه آنچه که در این مقاله مطالعه می‌کنید:

 • توضیح کلی درباره Web Developer
 • توسعه‌دهنده وب کیست؟
 • توسعه‌دهنده Back-end
 • توسعه‌دهنده Front-end
 • Full-stack developer
 • طراح وب کیست؟
 • UX یا تجربه کاربر
 • UI یا رابط کاربر
 • طراح بصری وب
 • رابطه بین طراح وب و توسعه‌دهنده وب

 

به طور کلی، تخصص  Web Developer  از دو شاخه‌ی طراحی وب و توسعه‌دهنده وب تشکیل شده است. این دو حرفه با توجه به نامی که دارند، هر دو در زمینه وب فعالیت می‌کنند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. طراح وب و توسعه‌دهنده وب با وجود تفاوت هایی که با یکدیگر دارند اما در عین حال مکمل یکدیگر نیز هستند.  هر دو حرفه یعنی طراحی وب و توسعه‌دهنده وب، مسئولیت ساخت وب سایت را دارند اما فعالیت آن‌ها به دو شیوه متفاوت است. 

وظیفۀ اصلی توسعه‌دهنده سایت، ساختن سایت با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی مختلف مانند HTML، CSS و JavaScript است، اما وظیفه طراح سایت با توجه به نامی که دارد طراحی بخش‌های مختلف سایت است که به لحاظ بصری بسیار مهم است. در واقع این وظیفه توسعه‌دهندگان است که با توجه به خلاقیتی که دارند سایتی را خلق می‌کنند و این خلاقیت طراحان است که آن را جذاب می‌کنند. اگر بخواهیم با یک مثال وظیفه ‌این دو شغل را بیان کنیم، باید بگوییم توسعه‌دهندگان، مجریان و سازندگان سایت هستند و طراحان، معماران ساختمان و این مهم‌ترین تفاوت بین طراح و توسعه‌دهنده سایت است. ابتد ا درباره تخصص توسعه وب برایتان توضیح می‌دهیم.

 توسعه وب به سه شاخه اصلی تقسیم می‌شود: Front End ، Back End و Full Stack.

توسعه دهنده وب

توسعه‌دهنده وب کیست؟

همان‌طور که گفتیم توسعه‌دهنده وب در واقع پایه‌گذار یک سایت است که این پایه با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی ایجاد می‌شود. وظیفه توسعه‌دهنده وب مانند یک کارگر ساختمان است که اگر کارش را به درستی انجام ندهد هرچقدر هم معمار یا طراح تلاش کنند، نمی‌توانند ظاهر درستی از سایت به نمایش بگذارند. سه نوع کلی توسعه دهندگان وب، وجود دارند:

 • توسعه‌دهنده Back-end
 • توسعه‌دهنده Front-end
 • توسعه‌دهنده Full-stack

 

توسعه‌دهنده Back-end

با توجه به نام توسعه‌دهنده Back-end وظیفه اصلی این فرد در واقع بخش پشتیبانی  وب سایت است؛ یعنی جایی که ساختار اصلی ایجاد می‌شود. این فرد باید زبان‌های برنامه نویسی مختلف را بشناسد و به درستی از آن‌ها استفاده کند. باید بداند که کدها توسط کاربران قابل مشاهده نیستند و تنها موتورهای جست‌وجو قادر به مشاهده و درک آن‌ها هستند.

 

توسعه‌دهنده Front-end

توسعه‌دهنده Front-end وظیفه‌ای مشابه  Back-end دارد اما در واقع تخصصی متفاوت است. در این روش نیز به زبان‌های برنامه نویسی نیاز است اما باید بدانید که فعالیت این بخش توسط کاربر قابل مشاهده است. از HTML، CSS و جاوا اسکریپت برای این بخش باید استفاده کرد.

بخشی از یک وب‌سایت که کاربر به تعامل با آن می‌پردازد، Front End نامیده می‌شود. هرچیزی که هنگام مرور اینترنت می‌بینید، از فونت‌ها و رنگ‌ها تا منوهایی که قابلیت باز شدن دارند و اسلایدرها، همگی ترکیبی از کدهای HTML، CSS و JavaScript هستند که کنترل آن‌ها برعهده مرورگر وب کامپیوتر شماست.

طراحی داخلی چارچوب سایتی  که توسط توسعه دهنده Back End طراحی شده است، بر عهده توسعه دهنده Front End است. توسعه‌دهندگان Front End قدرتمند می‌توانند به دقت، مشکلات تجربه کاربری را شناسایی کرده و توصیه‌هایی را برای رفع آن‌ها ارائه داده و کدهای خود را برای تغییر طراحی، عرضه کنند.

 

Full-stack developer

فعالیت این بخش توسعه‌دهنده وب به دو صورت است. در واقع این فرد باید مهارت‌های Back End و Front End را بلد باشد و بتواند آن‌ها را به درستی اجرا کند. این افراد باید به بخش‌های مختلف دسترسی داشته باشند و لازم است مهارت این افراد به درستی تقویت شود.

 

طراح وب کیست؟

طراح وب مسئول بخش بصری سایت است و این موضوع مهم‌ترین وظیفه‌ فرد به حساب می‌آید. طراح وب باید علاوه بر مهارتی که در خصوص طراحی سایت دارد نرم افزارهای مختلف مربوط به طراحی و گرافیک مانند، فتوشاپ و ایلاستریتور را بشناسد. علاوه بر این موارد طراح وب باید با کدهای مختلف مربوط به CSS و HTML آشنا باشد تا بتواند ایده‌های مختلفی که در خصوص طراحی دارد را اجرا کند. به طور کلی وظایف طراحان وب در سه زمینه خلاصه می‌شود:

 • UX یا تجربه کاربر
 • UI یا رابط کاربر
 • طراح وب و توسعه‌دهنده وب

همان‌طور که گفتیم وظیفه طراحان وب به دوتخصص تقسیم می‌شوند انجام می‌شود و هر دو تخصص اهمیت بسیار زیادی دارند. UX  یا  تجربه کاربر یکی از وظایف طراحان وب است که با توجه به نامی که دارد برای جلب توجه کاربر استفاده می‌شود. افرادی که در این زمینه تخصص دارند باید با روش‌های مختلف جلب توجه کاربر آشنا باشند.

 

UI یا رابط کار

رابط کاربری در واقع یکی دیگر از وظایف طراحان وب است که برای ارتقا سایت اهمیت زیادی دارد. رابط  کاربری نیز با توجه به نامی که دارد معنای مشخصی دارد زیرا برای ایجاد و بهبود و تعامل کاربران استفاده می‌شود.

 

طراح بصری وب

طراح بصری در واقع از هر دو فعالیت UI و UX استفاده می‌کند تا در نهایت بخش بصری فوق‌العاده‌ای ایجاد کند. در این بخش به خلاقیت طراح نیاز است که هر چقدر آگاهی و مهارت طراح بیشتر باشد بهبود سایت نیز با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

 

رابطه‌ی بین طراح وب و توسعه‌دهنده وب

به طور کلی وظیفه یک توسعه‌دهنده وب جلب رضایت گوگل است؛ این در حالی است که وظیفه طراح وب جلب توجه کاربر است. اگر یک توسعه‌دهنده وب نتواند سایت را با جلب رضایت گوگل و موتورهای جست‌وجو به درستی وارد دنیای وب سایت‌ها کند، عملا فعالیت طراح وب بی فایده است.

 

سخن آخر

طراح وب و توسعه‌دهنده وب دو شغل حرفه‌ای و .حرفه‌ای و بسیار جذاب هستند که آینده شغلی مطمئنی دارند و همان‌طور که گفتیم این دو شغل با وجود تفاوت‌هایی که دارند، مکمل یکدیگرند وبه‌طور مستقیم بر روی عملکرد هم تاثیرمی‌گذارند. در هر صورت اگر شما هم به فکر پیشرفت در آینده هستید و می‌خواهید از رقبا در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنند، سبقت بگیرید، باید به فکر راه‌اندازی وب سایت خود باشید. در این زمینه تیم حرفه‌ای طراحی وب سایت زارع تک برای مشاوره و راهنمایی در کنار شماست.

نظر بدهید