راهنمای جامع راه اندازی یک کسب و کار آنلاین

1401/09/03 - نویسنده: مهلا صمیمی

مقدمه

تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که از اینترنت کسب درآمد کنید؟ می‌دانستید هر روز بیش از 3 تریلیون دلار دست به دست می‌شود؟ جالب است بدانید تخمین زده می‌شود که بیش از 650 میلیون دلار از این مبلغ، روزانه بین کسب‌وکارهای آنلاین و 2.9 میلیارد نفر از افراد دارای اینترنت مبادله می‌شود. اگر تا امروز از اینترنت فقط برای سرگرمی استفاده می‌کردید، وقت آن رسیده که از این بستر برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار آنلاین خود استفاده کنید. در این مقاله راهنمای جامعی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • کسب‌و‌کار اینترنتی چیست؟
  • چرا می‌خواهید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید؟
  • چه چیزی مانع راه‌اندازی کسب‌و‌کار آنلاین شما می‌شود؟
  • چند نفر در حال تلاش برای حل مشکل خود به صورت آنلاین هستند؟
  • چگونه می‌توانید از کسب‌و‌کار خود درآمد کسب کنید؟

 

کسب‌و‌کار اینترنتی چیست؟

کسب‌و‌کار اینترنتی چنان که از نام آن پیداست، در فضای وب و با استفاده از اینترنت انجام می‌شود. در واقع عرضه محصولات و ارائه خدمات در بستر اینترنت صورت می‌گیرد. ابزارهای گوناگونی در مشاغل اینترنتی، به کار می‌روند که عبارتند از وب‌سایت، ایمیل، اینستاگرام و تلگرام. افرادی که می‌خواهند از خدمات اینترنتی استفاده کنند به وب‌سایت و سایر بسترها، مراجعه می‌کنند و پس از آشنایی و دریافت اطلاعات لازم، اقدام به خرید آن محصول می‌کنند.

 

چرا می‌خواهید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید؟

یکی از نخستین پرسش‌هایی که قبل از شروع باید از خود بپرسید، این است که «چرا می‌خواهید یک کسب‌و‌کار اینترنتی راه‌اندازی کنید؟» T. Harv Eker، نویسنده و تاجر مشهور کانادایی معتقد است: کیفیت افکار ما کیفیت اعمال ما را تعیین می‌کند و آنچه انجام می‌دهیم بر نتایج کارمان بسیار اثرگذار است. 

اولین قدم در ایجاد یک کسب و کار موفق این است که دلیل آن را بیابید. چرا می خواهید یک کسب‌و‌کار آنلاین ایجاد کنید؟ چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد؟ ممکن است بخواهید در کنار شغل اصلی خود، یک درآمد متفرقه داشته باشید. ممکن است یک کسب‌و‌کار اینترنتی راه‌اندازی کنید تا بتوانید شغلی را که علاقه‌ای به آن ندارید، ترک کنید. استقلال مالی نیز می‌تواند یکی از دلایل شما باشد.

 

چه چیزی مانع راه‌اندازی کسب‌و‌کار آنلاین شما می‌شود؟

اکنون که متوجه شدیم چه چیزی شما رو ترغیب می‌کند تا کسب‌کار اینترنتی خود را بیابید، باید موانع آن را نیز بشناسیم. در این صورت می‌توانیم بر آن‌ها غلبه کنیم.

 نخستین مانع: راه اندازی کسب‌وکار آنلاین گران است! برای راه‌‌اندازی یک کسب‌و‌کار آنلاین نیاز نیست هزینه‌های گزاف کنید. بی‌‌تردید از اول همه‌چیز کامل و عالی نخواهد بود. باید مدتی سپری شود و درآمدی کسب کنید، سپس کسب‌و‌کار خود را بهبود بخشید. 

دومین مانع: راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین زمان زیادی می‌برد. همه ما می‌توانیم یک ساعت اضافه در روز داشته باشیم حتی اگر لازم باشد زودتر از خواب بیدار شویم یا سریال تلویزیونی مورد علاقه ود را کمتر تماشا کنیم. یک ساعت اضافه در روز، 365 ساعت اضافه در سال است که معادل 9 هفته کار تمام وقت است. در 9 هفته چه چیزی می‌توانید بدست آورید؟

 

چند نفر در حال تلاش برای حل مشکل خود به صورت آنلاین هستند؟

تصور کنیم ایده شما این است که وب‌سایتی راه‌اندازی کنید که به مردم کمک کند در مورد باغبانی بیاموزند. شما می‌خواهید مردم را ترغیب کنید تا برای رسیدگی به گیاهان خود از محصولات یا خدمات شما استفاده کنند و راهنمایی های لازم را از وب‌سایت شما دریافت کنند. همچنین قصد دارید از طریق تبلیغات و توصیه ابزارهای باغبانی، درآمد کسب کنید. حالا ممکن است این پرسش برای شما پیش بیاید که آیا مردم برای چنین چیزهایی به صورت آنلاین جست‌وجو می‌کنند؟ پاسخ مثبت است!

یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید وارد کردن کلمات کلیدی در گوگل است تا ببینید مردم بیشتر دنبال چه چیزی می‌گردند و چه سؤالاتیدارند. وقتی میانگین تعداد جست‌جو‌های ماهانه در گوگل را برای هر یک از کلمات کلیدی می‌بینید، می‌توانید آمار خوبی به دست آورید. اعداد و ارقام به دست آمده دقیق نیستند اما شما را به نتیجه می‌رسانند و می‌توانید ایده بگیرید.

 

چگونه می‌توانید از کسب‌و‌کار خود درآمد کسب کنید؟

  • بازاریابی افیلیت (Affiliate marketing)

در این نوع بازاریابی می‌توانید بنرهای تبلیغاتی سایت‌های دیگر را در صفحات خود به نمایش بگذارید و از طریق خریدی که به واسطۀ شما از سایت فروشنده شود، شما نیز سود خواهید کرد. می‌توان گفت در بازاریابی افیلیت شما یک واسطه هستید و در صورت معرفی یک سایت دیگر و منتهی شدن آن به خرید، پورسانت خود را دریافت می‌کنید. در مقاله «افیلیت مارکتینگ چیست؟» به تفضیل به این موضوع پرداختیم.

بیشتر بخوانید: ریتارگتینگ چیست؟

  • تبلیغات (Advertising)

تبلیغات انواع متفاوتی دارد و در هر کسب‌وکار با اهداف مختلفی انجام می‌شود. چند راه وجود دارد که می‌توانید از طریق تبلیغات از وب‌سایت خود کسب درآمد کنید. همچنین می‌توانید به طور خصوصی با شرکت‌ها تماس بگیرید و با هزینه ماهانه برای درج آگهی در سایت خود موافقت کنید. از سوی دیگر، می‌توانید از سرویسی مانند Google Adsense استفاده کنید چراکه یک بستر تبلیغاتی در این زمینه است و با برنامه‌ریزی درست می‌توانید به اهداف خود دست یابید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع تبلیغات در گوگل و کاربرد آن را مطالعه کنید.

  • فروش محصولات 

این روش معمولاً سودآورترین راه برای کسب درآمد آنلاین است زیرا 100٪ سود حاصل از محصولاتی را که می‌فروشید، حفظ می کنید. ایجاد محصولات می‌تواند زمان بر باشد، اما ارزش تلاش کردن را دارد. بسیاری از وبلاگ نویسان انتخاب می‌کنند که دوره‌های آنلاین و کتاب‌های الکترونیکی ایجاد کنند، اما شما می‌توانید هر محصول دیگری را بفروشید.

 

نتیجه‌گیری

اکنون که دریافتید کسب‌و‌کار اینترنتی چیست، می‌توانید با اطمینان تصمیم بگیرید و مسیر خود را آغاز کنید. کافی است ایده مورد علاقه خود را بررسی کنید، در مورد آن تحقیق کنید و سپس کسب‌و‌کار اینترنتی خود را شروع کنید. به‌خاطر داشته باشید روش صحیح کسب درآمد آنلاین، به جایگاه‌ و نوع کسب‌وکارتان بستگی دارد. بهترین راه این است که چند روش مختلف را امتحان کنید. اگر با مطالعه این مقاله تصمیم به راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار آنلاین گرفته‌اید، می‌توانید با متخصصان ما در زارع‌تک گفت‌‌و‌گو کنید و از مشاوره آنان بهره‌مند شوید.

نظر بدهید