معرفی تکنیک «5 دقیقه» برای یادگیری برنامه نویسی

1401/04/12 - نویسنده: زارع تک

یادگیری برنامه نویسی نیاز به زمان و تمرین دارد تا به درک یک زبان برنامه نویسی جدید رسید. یادگیری برنامه نویسی مانند ورزش کردن برای ساخت عضله‌ها نیاز به زمان و تمرین دارد. به تنهایی با چند روز یا چند هفته‌ کدنویسی، نمی‌توان در برنامه نویسی پیشرفت کرد.

 

اهمیت یادگیری برنامه نویسی برای برنامه نویسان :

 

یکی از چیزهایی که شما به عنوان برنامه نویس همیشه باید انجام دهید، یادگیری است. دنیای نرم‌افزار و علوم کامپیوتری هر روز تکنولوژی‌ها، ترندها، روش‌ها و زبان‌های برنامه نویسی جدیدی معرفی می‌شوند. برنامه نویس حرفه‌ای، برای این که اگر می‌خواهد در چرخه‌ی رقابت باقی بماند، یادگیری برنامه نویسی باید بخش جدا ناپذیری از برنامه روزانه‌شان باشد اما این یادگیری همیشه آسان نیست. ممکن است مشکلاتی سر راه‌شان قرار گیرد و به یادگیری بپردازند. ما در این مقاله به بررسی مشکلات یادگیری می‌پردازیم و در ادامه راه‌حل فوق العاده برای مقابله با آن‌ها به شما ارائه دهیم.

1. مشکل انگیزۀ شروع

نداشتن انگیزه یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بسیاری از ما کارهایی که می‌دانیم درست است را شروع نمی‌کنیم و آن‌ها را به آینده موکول می‌کنیم. تا حالا برای شما هم پیش آمده که بخواهید کاری را انجام دهید ولی ‌هیچ‌وقت انگیزه‌ای برای شروع آن نداشته باشی؟! با استفاده از تکنیکی که در این مقاله معرفی می‌کنیم، می‌توانید مشکل نداشتن انگیزه برای شروع کارها را بر طرف کنید.

2. مشکل فکر کمبود زمان

ممکن است زمان زیادی برای برنامه نویسی نداشته باشید؛ می‌خواهید زمان‌هایی که وقت آزاد دارید، به برنامه‌ نویسی بپردازید. برخی از برنامه‌نویسان براین باورهستند که برای برنامه نویس شدن، باید ده سال، شبانه روز وقت گذاشت، بدون شک این امکان برای خیلی از افراد فراهم نیست.

 

تکنیک ۵ دقیقه

 

اگر فکر می‌کنید می‌توان برنامه نویسی را طی چند ساعت یا چند روز می‌توانید یاد بگیرید و دیگر نیازی به تمرین ندارید، کاملاً اشتباه می‌کنید. درصورتی که هر روز شما باید به دنبال تمرین و یادگیری برنامه نویسی باشید. برنامه نویسی هم دقیقا مانند زبان انگلیسی فرّار است. به صورتی که اگر شما سال‌ها درگیر برنامه نویسی باشید، ولی یک مدت کوتاه آن ‌را رها کنید، شروع فراگیری دوباره آن برای شما کمی سخت خواهد بود و احتمالاً مباحث زیادی را فراموش خواهید کرد. فرض کنید می‌خواهید چند ساعتی را به تمرین برنامه نویسی اختصاص دهید. در طول روز به این فکر می‌کنید که چطور می‌توانم این چند ساعت را به صورت مداوم برنامه نویسی تمرین کنم. در چنین مواقعی روزهای زیادی از زمان شما می‌گذرد و تمرین نمی‌کنید و آن ‌را به روز دیگری موکول می‌کنید. با تکنیک ۵ دقیقه می‌توانید هر وقت که بخواهید یادگیری و تمرین برنامه نویسی را شروع کنید. در زمان شروع،‌ به خودتان بگویید که فقط ۵ دقیقه این‌کار را انجام می‌دهم و سپس به سراغ کار دیگری می‌روم. بسیاری از افراد مشکل انجام ندادن کارها، شروع کردن است. اگر بتوانند فقط آن کار آغاز شود، ادامه دادن آنمسیر بسیار راحت‌تر خواهد بود. وقتی با تکنیک ۵ دقیقه شروع می‌کنید، رها کردن آن دشوار می‌شود. هر وقت انگیزه و انرژی لازم برای انجام کاری را نداشتید،‌ به خودتان بگویید که فقط می‌خواهید ۵ دقیقه آن ‌را انجام می‌دهید.

منبع :

  1. یادیفای

نظر بدهید