چگونه از پنالتی شدن سایت در گوگل جلوگیری کنیم؟

1401/10/28 - نویسنده: زارع تک

مقدمه

پنالتی شدن سایت همانند زمانی است که در فوتبال یکی از بازیکنان مرتکب خطا غیر ورزشی شود و داور جریمه‌اش کند.گوگل نیز در صورت نقض قوانین خود توسط سایت‌ها، آن‌ها را جریمه می‌کند. پنالتی شدن سایت یکی از مهم‌ترین دغدغه و حساسیت سئوکاران است. هنگامی که برای بالا بردن رتبه سایت عمداً یا سهواً از روش‌های غیراصولی و غیرقانونی استفاده کنند یا به قوانین و الگوریتم‌های گوگل توجه نکنند. در این صورت گوگل با بررسی دائمی محتوای سایت‌ها، متوجه این موضوع می‌شود، سایت را جریمه می‌کند و آن را از نتایج حذف کرده و موجب ایجاد خسارت غیرقابل جبران برای سایت می‌شود.

فهرست مطالب :

  • پنالتی شدن سایت چیست؟
  • چگونه از پنالتی شدن سایت جلوگیری کنیم؟
  • چگونه سایت را رفع پنالتی کنیم؟

 

پنالتی شدن سایت چیست؟

در واقع پنالتی شدن سایت توسط گوگل جریمه‌ای در برابر اقدامات ناشی از بی‌توجهی به قوانین و الگوریتم‌های گوگل و استفاده از سئو کلاه سیاه است. در صورت جریمه شدن توسط گوگل، صفحه‌ای از سایت و یا سایت به طور کامل از نتایج حذف می‌شود. همچنین ممکن است صفحه‌ای از سایت به صفحه انتهایی گوگل انتقال داده شود و رتبه آن نیز کاهش پیدا کند.

در حالت کلی دو نوع پنالتی شدن سایت داریم که در ادامه به شرح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

  • پنالتی الگوریتمی:

در پنالتی الگوریتمی پیغامی از طرف گوگل برای اطلاع رسانی ارسال نمی‌شود و از طریق بررسی میزان ترافیک و رتبه سایت، یک صفحه از سایت یا حذف یک صفحه می‌توان به وجود این پنالتی در سایت پی برد. باید توجه کرد این پنالتی به صورت خودکار از طریق ربات و الگوریتم‌های گوگل انجام ‌می‌شود و شخصی در آن نقش ندارد.

  • پنالتی دستی:

همانط‌ور که از نامش پیدا است این پنالتی به صورت دستی از طرف مهندسان گوگل انجام می‌شود و پیغامی مبنی بر جریمه گوگل برای شما ارسال می‌شود. می‌توانید از طریق حساب سرچ کنسول خود این پیغام را دریافت کنید و بعد از رفع خطا پیغامی مبنی بر بازبینی مجدد به گوگل ارسال فرمایید. در صورت جریمه دستی رتبه سایت کاهش می‌یابد، سایت در نتایج گوگل نمایش داده نمی‌شود و ترافیک سایت کاهش می‌یابد.

 

چگونه از پنالتی شدن سایت جلوگیری کنیم؟

امروزه رتبه‌بندی گوگل برای موفقیت کسب‌وکار امری مهم است. بنابراین اگر سایت کسب وکار از طرف گوگل جریمه شود، رتبه و ترافیک ‌سایت کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه بر تجارت و برند تأثیر می‌گذارد. با رعایت چند نکته می‌توانید از جریمه شدن سایت‌تان جلوگیری کنید. در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم:

  • بک لینک اصولی و خالص داشته باشید:

سعی کنید از طریق ایجاد بلاگ، بک لینک ایجاد کنید و از خریداری آن خودداری کنید زیرا گوگل تمایل به بک‌لینک‌های خالص و بدون هزینه دارد. در صورتی که گوگل از بک لینک خریداری شده اطلاع پیدا کند، سایت فروش آن و سایت خریدار را جریمه می‌کند.

  • محتوای با کیفیت و جامع ایجاد کنید:

سایت و محتواهای زیادی در اینترنت وجود دارد. بنابراین گوگل تلاش می‌کند 10 صفحه برتر را در هر موضوعی در صفحه اول نتایج خود نمایش دهد. پس به دنبال محتوای سایت جامع و با کیفیت باشید تا در صفحه اول موتور جست‌وجوی گوگل نمایش داده شود.

  • بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده نکنید:

افراط در استفاده از کلمات کلیدی در یک سایت، باعث می‌شود توسط گوگل جریمه شوید. اگرچه محتوا باید برای کلمات کلیدی بهینه‌سازی شود اما استفاده بیش از حد آن و عدم ارتباط با معنا و مفهوم محتوا نقض قوانین گوگل و جریمۀ آن را در پی دارد.

  • حق کپی را رعایت کنید:

محتوایی که حق کپی را رعایت نکند به راحتی توسط الگوریتم‌های گوگل تشخیص داده می‌شوند. گوگل در صورتی که تشخیص دهد محتوا تکراری است، آن را جریمه کرده و از نتایج جست‌وجو خود خارج می‌کند.

  • از افزودن بسیار زیاد تبلیغات خودداری کنید:

برخی از ‌سایت‌ها از تبلیغات بسیار زیادی استفاده می‌کنند که موجب می‌شود کاربران با ورود به سایت و دیدن تبلیغات زیاد احساس خستگی کنند و از سایت خارج شوند. بنابراین گوگل با استفاده از یکی از الگوریتم‌های خود این سایت‌های به اصطلاح سنگین را شناسایی کرده و آن‌ها را جریمه می‌کند.

 

چگونه سایت را رفع پنالتی کنیم؟

حال اگر گرفتار پنالتی شدن سایت در گوگل شدید ابتدا به دنبال علت آن باشید و سپس آن را برطرف کنید. هنگامی که پنالتی سایت شما از نوع دستی باشد، بعد از رفع خطای ارسال شده توسط گوگل، پیغامی مبنی بر درخواست بررسی مجدد به گوگل ارسال کنید. اگر از محتوای کپی استفاده کرده‌اید، آن را حذف کنید و محتوای منحصر به فرد خود را جایگزین محتوای قبلی کنید. در هنگام وجود بک لینک اسپم در سایت، به سرعت آن را حذف کنید و بک لینک اصولی و معتبر به جای آن قرار دهید و مورد آخر آن که در صورت مواجه با کاهش رتبه سایت تنها دلیلش پنالتی گوگل نیست شاید مربوط به اجرای الگوریتم رقص گوگل بر روی سایت باشد و این کاهش رتبه برای مدت کوتاهی است و سپس به رتبه قبلی خود باز می‌گردید.

بیشتر بخوانید: معرفی الگوریتم‌های گوگل

 

نتیجه‌گیری

هدف گوگل از جریمه کردن سایت‌ها این است که بتواند نتایج مطلوب و دقیق‌تری به کاربران نشان دهد و از دسترسی ویرو‌س‌ها به سایت‌ها جلوگیری کند. سعی کنید قوانین گوگل را به درستی رعایت کنید تا از جریمه شدن در امان باشید و به رتبه دلخواه خود برسید.  اگر زمانی گرفتار جریمه گوگل شدید، نگران نباشید این پایان کار شما نیست بلکه می‌توانید مشکل را با روش‌های مختلف رفع کرده و به جایگاه قبلی خود بازگردید.

نظر بدهید