5 تکنولوژی باستانی

1401/03/19 - نویسنده: زارع تک

در عصر جدید تکنولوژی، میتوانیم تصوری مبهم از گذشته داشته باشیم. ما تمایل داریم تصور کنیم که مردم در آن زمان در عصری ساده تر زندگی می کردند، پر از شمع، کتاب و خرافات. اما در آن دوران از فناوری هایی بسیار پیشرفته ای استفاده شده که ما همچنان تلاش میکنیم آنها را بفهمیم! اگر مردم دوران باستان زنده بودند، به ما میخندیدند! البته شاید از اصول فناوریهای خود اطلاعی نداشتند اما بسیار شایسته احترام هستند و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

1 .ضدعفونی کننده باستانی

اکثر ما تصور میکنیم که در گذشته همه چیز کثیف و بدبو بوده و سؤال این است که چگونه انسانها زنده مانده اند و در همان دوران کودکی ، به دلیل انواع بیماریها جانشان را از دست نمی دادند؟ پیش از این علت استفاده از دستگیرههای دری که از فلز برنج ساخته شده بودند چندان مشخص نبود تا اینکه محققان دریافتند مس و برخی از آلیاژهای آن، میتوانند باکتریها را نابود کنند. در یک پاپ یروس متعلق به پزشکان مصر باستان که با نام “پاپ یروس ادوین اسمیت” شناخته میشود؛ استفاده از مس، نقره و منیزیم به عنوان ضدعفونی کننده توصیه شده است. همچنین در آمریکای شمالی سکه های مس و نقره را در مخازن آب و دیگر نوشیدنیهای خود می انداختند تا آنها را تازه نگه دارند.

2 .بتن باستانی

تکنولوژی ساخت بتن، قرنها قبل نیز وجود داشته و توسط رومیها مورد استفاده قرار گرفته است. آنها همچنین موفق شدند بزرگترین سد از بتن تقویت نشده را بسازند که انجام چنین کاری از توان تکنولوژی مدرن خارج است! سفت شدن بتن در واقع یک واکنش شیمیایی است که تا پیش از توسعه شیمی، احتمالا رومیها چیزی در مورد آن نمیدانسته اند. این فرآیند که در علم شیمی با عنوان «آب پوشی» یا جذب آب شناخته میشود، یک واکنش شیمیایی است که باعث می شود ترکیبات پیوندهای مولکولی متفاوتی شکل گیرد و باعث تقویت قابل توجه استقامت ساختار نهایی شود. این همان کاری است که رومی ها در دوران باستان انجام می دادند.

3 .لرزه نگار باستانی

اولین زلزله نگار در سال 132 پس از میلاد مسیح، توسط یک مخترع چینی به نام ژانگ هنگ ابداع شد که میتوانست با استفاده از آن، مکان وقوع زلزله را نیز مشخص کند. این ابزار از یک مخزن بسیار بزرگ با ۸ سر اژدها در اطراف لایه بیرونی و روی نقاط خاصی از یک قطب نما تشکیل شده بود. هنگامی که زلزله ای شناسایی می شد، توپی از درون دهان یکی از آنها بیرون آمده و به درون کاسه ای در درون ابزار می افتاد.

4 .شهر آینده داوینچی

شهر ایده آل داوینچی، بیش از همه با تمرکز بر روی تمیزی و سیستم تخلیه فاضلاب طراحی شد و از اصولی استفاده می کرد که بعدها در قرن نوزدهم میلادی ابداع شده و از آن با عنوان تئوری جرم یا نظریه میکروبهای بیماری زا یاد می شد. در آن دوران مردمان درک درستی از چگونگی سرایت و شیوع بیماریها نداشته و تئوری مورد قبول همگان این بود که بیماری در اثر هوای بد، شیاطین یا چیزهای دیگر ایجاد میشود. این شهر بر اساس سطوح مختلفی از هم جدا شده و پایین ترین سطح برای کانالهایی که هرگونه فاضلاب را به بیرون از شهر هدایت می کرد، به کار گرفته می شد. این در حالی بود که سطوح بالای شهر، خیابان های وسیعی داشت و مردم بدون اینکه بیش از حد به هم نزدیک شوند و در صورت یکدیگر نفس بکشند، به آسانی رفت وآمد می کردند.

5 .شوالیه رباتیک

وقتی تاریخ را بررسی می کنیم، در می یابیم در قرن 1۵ میلادی، اولین نمونه های رباتها ساخته شده است. این طراحی بر اساس مطالعات دقیق و موشکافانه آناتومی بدن انسان شکل گرفته و توسط لئوناردو داوینچی ابداع شده بود. این ربات میتوانست بنشیند، دست و پاهایش را تکان دهد، کلاهش را برداشته و حتی آرواره هایش را تکان دهد. اگر چه اکنون نشانی از رباتهای اولیه وجود ندارد، مهندسان رباتیک به کمک طراحی های به جا مانده از داوینچی، موفق شدند این ربات را در سال 2002 بازسازی کنند. این سیستم بسیار خوب و مؤثر کار کرد و بسیاری از اصول آن با دانش رباتیک مدرنی که توسط سازمان ناسا استفاده میشد، همخوانی داشت.

 

منابع :
باشگاه خبرنگاران جوان، “۷ تکنولوژ ی باستانی که در آنها از علوم بسیار پیشرفته استفاده شده است”، www.yjc.news، اسفند 1400.

STEVIE SHEPHARD,” 7 Ancient Technologies That Used Amazingly Advanced Science”, www.whatculture.com, May 2021

 

نظر بدهید