6 فناوری که نابود خواهند شد

1401/03/19 - نویسنده: زارع تک

فناوری مجموع مهارتها، روشها و فرایندهایی است که در تولید کالا و خدمات نقش دارد. فناوری تأثیر قابل توجهی بر جوامع انسانی دارد و بسیاری از موانع را از میان برداشته است. امروزه با شتاب بیشتری تحول می یابد که در بسیاری از موارد قابل مشاهده است. کالاها و خدماتی که با سرعتی باور نکردنی تغییر می کنند، گاهی ما را به تعجب وا می دارند. با توجه به پیشرفت فناوری، بسیاری از آنچه امروز می بینیم و در دست داریم تا مدتی دیگر وجود نخواهند داشت! پیش بینی می شود چندین فناوری تا 20 سال آینده از بین بروند و جای خود را به فناوری های جدید و حیرت آوری بدهند. در این مقاله برخی از آنان را بررسی میکنیم.

1 .آینه عقب ماشین

با پیشرفت سریع و حیرت آور فناوری، احتمال دارد که شرکت ها به جای استفاده از آینه های قدیمی به استفاده از دوربین های پیشرفته روی بیاورند؛ دوربینهایی که نه تنها برای رانندگان، بلکه برای وسایل نقلیه بدون راننده هم می توانند استاندارد و مناسب باشند. این وسایل نقلیه دست کم در کشورهای پیشرفته دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

2 .دکل های مخابراتی

ظرف 20 سال آینده، فناوری آنقدر پیشرفت خواهد کرد که دیگر به نصب دکلهای مخابراتی نیازی نخواهد بود. برخی گوشی های هوشمند می توانند در فاصله حدود 500 متر (1640 فوت) دورتر از دکل های مخابراتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کوالکام، اولین شرکتی بود که به این موضوع پی برد و تلاش می کند این فناوری را محقق کند و گسترش دهد. آنها با همکاری فیسبوک و یاهو می خواهند اپلیکیشن هایی کاربردی بسازند. با تکامل این فناوری، د یگر به دکل های مخابراتی نیازی نخواهد بود. با توجه به اینکه دکل های مخابراتی جلوه بدی به شهرها میدهند، حذف این فناوری و جایگزین کردن برنامه جدید برای پوشش آنتن دهی، بهترین گزینه ممکن خواهد بود.

3 .کنترل از راه دور

در آینده ای نزدیک، دیگر نیازی نخواهد بود برای پیدا کردن کنترل از راه دور تلویزیون که زیر کوسن های مبل پنهان شده، ساعتها وقت تلف کنید! حتی دیگر به استفاده از کنترل از راه دور، برای کنترل دمای هوای خانه نیازی نخواهید داشت. در حال حاضر، میلیونها دستگاه به وای فای وصل می شوند و به راحتی می توان فناوری را از طریق رایانه، تبلت، موبایل و ساعت هوشمند کنترل کرد. فناوری هایی مانند گوگل هوم و آمازون الکسا فقط با دستورات صوتی شما میتوانند چراغ یا دستگاه های موجود در خانۀ شما را کنترل کنند. در آینده اگر بخواهید هوای خانه را گرمتر یا سردتر کنید، می توانید از دستیار خانگی خود بخواهید این کار را برایتان انجام دهد!

4 .کارت اعتباری

در آینده ای نه چندان دور، با یک اسکن اثر انگشت، میتوانیم هزینه های خود را به راحتی بپردازیم و نیازی به کارت اعتباری نخواهیم داشت. هنگامی که کارت اعتباری برای اولین بار اختراع شد، از آن برای پرداخت سریع و کارآمد هزینه غذا، سفر و سرگرمی استفاده کردند. داینرز کالب اولین کارت معتبر را در سال 1950 معرفی کرد. در عرض یک سال، بیش از 20000 نفر این کارت اعتباری را دریافت کردند. اما این موضوع تقریباً به 70 سال پیش باز می گردد و اکنون در یک چشم به هم زدن در حال تغییر است. شرکتهایی مانند استارباکس و مک دونالد، اکنون با یک ضربه بر روی صفحه نمایش گوشی، هزینه را پرداخت می کنند. برخی از این شرکت ها، برنامه های کاربردی خاص خود را دارند و برخی دیگر از گزینه های موجود در تلفن های همراه هوشمند استفاده می کنند.

5 .شارژر سیمی موبایل

در آینده دیگر نیازی نیست که هنگام بیرون آمدن از منزل، نگران تمام شدن شارژ گوشی خود باشید . دیگر تماسی را از دست نمی دهید و به دلیل نداشتن شارژ، ارتباط شما با مخاطب قطع نمی شود و به راحتی و بدون نیاز به وصل کردن گوشی به پریز برق می توانید گوشی خود را شارژ کنید. این روزها، تلفن های همراه هوشمند جدید، با شارژرهای بی سیم عرضه شده و میتوان حدس زد که ظرف چند سال آتی، شارژرهای سیمی گوشی همراه، به طور کلی از دور خارج شوند. برخی شرکت ها در حال حاضر دستگاه هایی تولید می کنند که از امواج رادیویی و وای فای برای شارژ موبایل های هوشمند استفاده می کنند.

6 .سرنگ

 

خوشبختانه، دوره تزریق سرنگ به زودی به پایان خواهد رسید. محققان MIT اعلام کردند که در حال حاضر روی دو پروژه جدید برای پایان دادن به عصر تزر یق سرنگ کار می کنند. یکی از آنها نوعی فناوری است که میتواند ماده را سریعتر از سرعت صوت و از طریق فناوری موسوم به injection-jet زیر پوست تزریق کند. در این دستگاه از سوزن استفاده نمی شود بلکه تزریق با فشار انجام می شود و بدون درد است. پروژه دوم به این صورت است که بیمار، کپسولی که یک سوزن درون آن قرار دارد را می بلعد. این سوزن ریز وارد معده شده و عمل تزریق را انجام می دهد و سپس توسط دستگاه گوارش از بین می روند.

 

2 دیدگاه‌

برنامه نویس
1401/04/03

123

پاسخ
برنامه نویس
1401/04/03

32165

پاسخ

نظر بدهید